З 01.08.2022 року, пацієнти зможуть отримати в аптеці антибіотики лише за електронним рецептом, який зобов’язаний видати лікар центру первинної медичної допомоги (сімейний лікар, терапевт, педіатр) або будь-який лікар лікарні (хірург, травматолог, онколог, невропатолог, терапевт, офтальмолог…) – головне щоб цей мед. заклад був підключений до електронної системи охорони здоров’я.
Які передумови для впровадження е-рецепту на антибіотики?
Норма щодо відпуску антибіотиків лише за призначенням лікаря в Україні не є новою, з серпня лише додається цифровий інструмент – електронний рецепт, який спростить процес виписки та відпуску рецептурних препаратів та дозволить відстежувати дані про об’єми призначень та використання антибіотиків в Україні.
Настав час коли потрібно кинути виклик дуже серйозній проблемі — безконтрольному (самовільному) вживанню антибіотиків, що може викликати стійкість бактерій до них (резистентність) при лікуванні все більшої кількості хвороб, а це з часом призведе до збільшення смертності від банальних бактеріальних інфекцій. З понад 100 розроблених на даний час основних антибіотиків близько 70 уже не діють. Електронний рецепт на антибіотики це не забаганка України, це міжнародна практика.
Для чого це потрібно?
Запуск електронного рецепта на антибіотики вирішить проблему неконтрольованого та нецільового використання препаратів, і головне — допоможе запобігти антибіотикорезистентності (несприятливість бактерії до антибіотика). Якщо людину щось турбує, вона має звернутися до лікаря, а не займатися самолікуванням. Лише після встановлення діагнозу та виявлення конкретних симптомів, лікар призначає антибіотики та виписує електронний рецепт.
Який маршрут пацієнта за електронним рецептом на антибіотик?
Крок 1. Електронний рецепт можна отримати у будь-якого лікаря. Для отримання електронного рецепта необхідно бути зареєстрованим в електронній системі охорони здоров’я та бажано мати декларацію з сімейним лікарем або педіатром. Важливо щоб у декларації був вірно вказаний ваш актуальний номер телефону.
Крок 2. При погіршенні самопочуття пацієнт має звернутися до свого сімейного лікаря. Якщо ви знаходитеся на стаціонарному лікуванні або звернулися в поліклінічне відділення лікарні, зверніться до вузького спеціаліста (хірурга, травматолога, офтальмолога, невропатолога та навіть до стоматолога). Після проведеного огляду та діагностики лікар внесе дані про стан здоров’я в електронну систему охорони здоров’я і зафіксує необхідні призначення у вигляді електронного рецепта.
Крок 3. Під час перехідного періоду впровадження е-рецепта на антибіотики, лікар або медсестра, після введення всієї необхідної інформації до ЕСОЗ, надрукує Вам інформаційну довідку, завірену особистим підписом та печаткою лікаря, що містить інформацію про діючу речовину препарату, дозування, тривалість лікування та рекомендації до прийому.
Крок 4. Протягом 30 днів пацієнт зможе погасити електронний рецепт у будь-якій аптеці, яка підключена до електронної системи охорони здоров’я. Для цього достатньо пред’явити інформаційну довідку фармацевту. Якщо пацієнт звернувся в аптеку яка не підключена до ЕСОЗ, фармацевтичний працівник може здійснити відпуск лікарського засобу за інформаційною довідкою (лише під час перехідного періоду до 01.01.2023 року, після планується перейти лише на СМС-повідомлення). Після відпуску препарату, фармацевтичний працівник аптечного закладу проставляє на інформаційній довідці штамп “Відпущено” і повертає її пацієнту. А в разі, якщо пацієнт бажає погасити рецепт частково, фармацевт ставить штамп “Відпущено” на інформаційній довідці та робить відмітку на довідці про відпущену кількість лікарського засобу.
Які є особливості під час впровадження е-рецепта на антибіотики
– Електронний рецепт не містить торгових назв препаратів. Пацієнт може самостійно прийняти рішення щодо бренду лікарського засобу відповідно до свого бюджету.
– Відпуск без рецепта буде доступним за виключенням лише на тих територіях, що знаходяться в зоні активних бойових дій або є тимчасово окупованими.
– Заклади, які на разі ще не приєдналися до ЕСОЗ, на період дії перехідного періоду та заклади в яких з технічних причин тимчасово не можна підключитися до ЕСОЗ, зможуть виписувати паперовий рецепт на відповідному бланку за формою ф-1.
– Бажана наявність декларації із сімейним лікарем (правила повинні бути однакові для всіх), однак якщо пацієнт тимчасово переїхав в інший регіон, або його сімейний лікар змінив своє місце проживання, пацієнт може звернутися до будь-якого лікаря за місцем перебування.
– При зміні номера мобільного телефону завжди повідомляйте сімейного лікаря з яким укладена декларація.
– Інформаційна довідка діє лише під час перехідного періоду (до 01.01.2023 року), після планується перехід на лише СМС-повідомлення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *