У розвитку остеоартрозу виділяють 4 стадії.
⏺ На І–ІІ стадії захворювання патологічні зміни виражені неяскраво, що й визначає клінічну симптоматику.
Пацієнти скаржаться на біль у суглобі, який виникає при навантаженні та минає у спокої. На цих стадіях пацієнт вже береже уражений суглоб, внаслідок чого може розвинутися незначна атрофія навколосуглобових м’язів. Функція суглоба майже не порушується, активна діяльність ускладнена лише в осіб, які займаються фізичною працею.
⏺На ІІІ стадії захворювання характеризується більш вираженими патологічними змінами. Біль у суглобах набуває постійного характеру, в спокої зменшується, але остаточно, як правило, не минає. Рухомість у суглобі обмежена, хоча й зберігається в межах, достатніх для самообслуговування. Негативного впливу зазнає функція суглоба, який проявляється в обмеженні працездатності, що змушує пацієнта змінювати професію та навіть виходити на інвалідність.
⏺Клінічні прояви остеоартрозу ІV стадії зумовлені загальними порушеннями, що є результатом реакції організму на захворювання. Пацієнти скаржаться на постійний біль, інтенсивність якого значно зростає при рухах. Рухи в суглобі різко обмежені. Розвиваються ураження хребта внаслідок порушень біомеханіки, що часто ускладнює клінічну діагностику. Функцію суглоба часто втрачено повністю, внаслідок чого пацієнти вимушені користуватися засобами розвантаження (ортези, палиці, милиці та ін.).
⏺Клінічна картина остеоартрозу значною мірою визначається локалізацією захворювання та ступенем навантаження на суглоб. Суглоби верхньої кінцівки порівняно з суглобами нижньої кінцівки навантажуються менше, тому артрозні зміни в них виявляють рідше, а тяжкість перебігу виражена слабше. Тому найбільш тяжкі прояви ОА характерні для великих суглобів нижньої кінцівки — кульшового та колінного.
⏺Остеоартроз кульшового суглоба (коксартроз)
У 60% пацієнтів коксартроз є вторинним і виникає внаслідок перенесеної травми чи остеонекрозу. Наявність болю може не вказувати саме на кульшовий суглоб, оскільки біль, що переважно виникає в паховій ділянці, часто іррадіює і локалізується в сідниці, колінному суглобі, стегні.
⏺Остеоартроз колінного суглоба (гонартроз)
Гонартроз є переважно вторинним і пов’язаний з травмою колінного суглоба чи порушенням статики. Спочатку біль на передньовнутрішній поверхні колінного суглоба виникає при підвищеному навантаженні (при ходьбі по нерівній дорозі, вниз східцями) і минає у спокої. Потім приєднується скутість суглоба вранці або після тривалого сидіння, хрускіт при активних рухах у колінному суглобі. Згодом з’являється атрофія м’язів, обмеження розгинання і деформація суглоба, які з часом стають помітні. Їх наявність є чітким показанням до хірургічного лікування.
Лікар ортопед-травматолог Майданик Костянтин Олегович
Для діагностики та консультації щодо захворювань опорно-рухового апарату звертайтеся в амбулаторію № 1, вул. В.Гудзя, 12 (вул. Лютнева, 12)
Запис за телефоном:
063-024-65-88

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *