Вакцини

Наразі в Бориспільському міському центрі первинної медико-санітарної допомоги  для вакцинації використовують вакцини знаних у світі розробників і виробників.

Вакцина AstraZeneca (Covishield) — це векторна вакцина, розроблена Оксфордським університетом та британсько-шведською біофармацевтичною компанією AstraZeneca. Вакцини AstraZeneca виготовляють в Європейському Союзі, Великобританії, Республіці Корея. Вакцина, яка вироблена за ліцензією в Індії, має назву Covishield.

Ефективність — 81,3% після двох стандартних доз, введених з інтервалом 12 тижнів або довше.

У вакцині AstraZeneca використовується безпечний для людини вірус, який переносить елементи вірусу SARS-CoV-2. Так вакцина змушує організм виробити імунітет, водночас не даючи хворобі розвиватися.

Вакцину AstraZeneca вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації потрібно отримати дві дози вакцини з інтервалом 12 тижнів.

Склад вакцини

Діюча речовина: 

  • модифікований аденовірус, що містить у собі специфічний білок коронавірусу, який викликає імунну відповідь.

Допоміжні речовини:

  • L-гістидин та L-гістидин гідрохлорид моногідрат;
  • динатрієва сіль етилендіамінтетрацтової кислоти (EDTA);
  • магнію хлорид;
  • етанол;
  • полісорбат 80;
  • натрію хлорид;
  • сахароза;
  • вода для ін’єкцій

Вакцина Coronavac — це інактивована вакцина, розроблена китайським фармацевтичним підприємством Sinovac Biotech, що спеціалізується на виробництві вакцин проти гепатиту та грипу.

Азербайджан, Бразилія, Китай, Чилі, Індонезія та Туреччина дозволили вакцину для екстреного використання для імунізації своїх громадян. Китай дозволив використовувати вакцину виробника Sinovac Biotech для імунізації широкого загалу. Вакцина перебуває на останніх стадіях погодження Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного застосування. За навяними дослідженнями станом на 25 березня 2021 року ефективність вакцини становить 83,5% після щеплення двома дозами.

Ця вакцина містить у своєму складі інактивований вірус. Організм реагує на нього та виробляє імунітет. Схоже працюють вакцини проти поліомієліту, грипу.

Вакцину Sinovac Biotech водять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 14-28 днів.

Склад вакцини

Діюча речовина: 

  • інактивований вірус SARS-CoV-2

Допоміжні речовини:

  • гідроокис алюмінію;
  • гідрофосфат натрію 12-водний;
  • гідрофосфат натрію моногідрат;
  • натрію хлорид

Вакцина Comirnaty від Pfizer-BioNTech. Це інноваційна вакцина на платформі мРНК, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer. Вакцина дозволена для екстреного використання для осіб від 12 років Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Її застосовують у США, Великій Британії, Канаді, ЄС, а загалом у майже 100 країнах світу.

Згідно з результатами британського дослідження, опублікованими в авторитетному науковому виданні “The New England Journal of Medicine” в серпні 2021 року, вакцина Comirnaty/Pfizer має ефективність 93,7% проти симптоматичного захворювання, викликаного штамом “Альфа”, та 88% для штаму “Дельта”. Інтервал між введеннями вакцини 21-28 днів. Для повної вакцинації необхідні 2 дози. Вакцини мРНК є безпечними і не можуть змінити ДНК людини. Незабаром після того, як клітини організму закінчать виконувати інструкції, вони руйнуються і позбавляються від мРНК. мРНК-вакцини не містять живого або інактивованого вірусу.

Склад вакцини 

Діюча речовина:

  • мРНК – молекула, яка вчить клітини виробляти коронавірусні білки, необхідні для формування імунної відповіді

Допоміжні речовини:

  • ALC-0315, ALC-0159 і холестерол – ліпідні частинки, які формують захисний бар’єр навколо активного інгредієнта і забезпечують його доставку у клітини
  • DSPC – фосфоліпід, який стабілізує ліпідний бішар і пришвидшує вивільнення активного компонента, а тому підсилює його дію.
  • дигідрат фосфату натрію та дигідрат фосфату калію – буферні речовини, що стабілізують вакцину, щоб рівень кислотності збігався з рівнем нашого тіла
  • натрію хлорид і калію хлорид – є розчинниками і коригують сольовий баланс вакцини
  • сахароза – запобігає замерзанню та стабілізує вакцину
  • вода для ін’єкцій

 


Як проводять вакцинацію?

Медичні працівники здійснюють вакцинацію всіх бажаючих. Вакцинація відбувається у пунктах щеплення міських амбулаторій: амбулаторія №1, амбулаторія №2, амбулаторія №3, амбулаторія №4, амбулаторія №5, амбулаторія №6; Центр масової вакцинації за адресою вул. Київський Шлях, 71 ; Пункт щеплення в аеропорту «Бориспіль», термінал D, перший поверх; Сільські амбулаторії: с. Іванків, с.Рогозів, с.Кучаків, с.Любарці, с.Глибоке.
У пунктах щеплень працюють лише ті медичні працівники (лікар,молодший спеціаліст з медичною освітою), які пройшли спеціальну підготовку та володіють правилами організації і технікою проведення щеплень, а також навичками надання невідкладної допомоги в разі розвитку післявакцинальних реакцій чи ускладнень. Пункти щеплень одержують попередньо визначену кількість доз вакцин із регіональних складів.

Як вакцинуватися?

Для того, щоб повноцінно імунізуватися від COVID-19, необхідно отримати дві дози однієї вакцини. Отримання однієї дози вакцини – це один раунд вакцинації. Отже, кожен етап вакцинації матиме два раунди.

Як підготуватися до вакцинації?

Дотримуйтеся стандартних рекомендацій, щоб убезпечити себе від захворювання під час відвідування пункту щеплення. Тестуватися на антитіла чи антигени до COVID-19 перед чи після щеплення від COVID-19 не потрібно.

Згода на вакцинацію

Вакцинація від COVID-19 є добровільною.

Ви маєте надати згоду на вакцинацію перед щепленням, якщо не зробили цього раніше. Медичний персонал, перед щепленням, надасть вам необхідну форму до заповнення.

Міжнародне свідоцтво про вакцинацію

Інформація про вакцинацію буде внесена до електронної системи охорони здоров’я та доступна вашому сімейному лікарю.

У разі необхідності, наприклад, для виїзду за кордон, ви можете отримати міжнародне свідоцтво про вакцинацію встановленого зразка, звернувшись до свого сімейного лікаря. Також ви можете згенерувати COVID-сертифікат у застосунку ” Дія” .

Протипоказання

мРНК-вакцину виробника Pfizer/BioNTech не можна використовувати, якщо ви маєте:

– тяжку алергічну реакцію після першої дози вакцини або до будь-якого з її компонентів (наприклад, анафілактичний шок тощо);

– негайну алергічну реакцію будь-якого ступеня тяжкості на першу дозу вакцини мРНК COVID-19 або будь-якого з її компонентів (включно з поліетиленгліколем) після введення вакцини;

– негайну алергічну реакцію будь-якого ступеня тяжкості на полісорбат

Решту вакцин від COVID-19 не можна використовувати у разі гіперчутливості до будь-якого з її компонентів.

Реакції на вакцину

Вакцинація від COVID-19 допоможе розвинути імунітет до вірусу. Ваш організм може певним чином реагувати на вакцину, це означає, що ваше тіло вибудовує захист.

Такі реакції на щеплення є нормальними: біль та набряк у руці; гарячка; озноб; головний біль; втомлюваність.

Ці реакції є нормальними та минають за кілька днів після вакцинації. Якщо ви відчуваєте дискомфорт чи погіршення самопочуття,  зверніться до лікаря за рекомендаціями.

Відмінність між реакцією на вакцину й симптомами COVID-19

Вакцина від COVID-19 не може спричинити захворювання. Проте ви можете отримати першу дозу вакцини уже інфікованим, коли симптоми хвороби ще не розвинуті.

Організм може реагувати на введення вакцини. Загальна слабкість або підвищення температури – це звичайна реакція на вакцину від COVID-19. Ці симптоми зникають за кілька днів після вакцинації.

Проте якщо з’являються яскраві симптоми захворювання на COVID-19, наприклад, висока температура, постійний кашель, втрата або зміна нюху чи смаку, слід пройти обстеження та протестуватися на COVID-19.

Невідкладно повідомте свого лікаря про будь-які тяжкі побічні реакції, що виникли після вакцинації від COVID-19